مشخصات فایل(بررسی انواع خشک‌کن‌های خورشیدی و اجزای مختلف خشک کن های خورشیدی)

بررسی انواع خشک‌کن‌های خورشیدی و اجزای مختلف خشک کن های خورشیدی|30017980|swd1785833|بررسی انواع خشک‌کن‌های خورشیدی و اجزای مختلف خشک کن های خورشیدی
با ما همراه باشید با موضوع بررسی انواع خشک‌کن‌های خورشیدی و اجزای مختلف خشک کن های خورشیدی

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 68مقدمه 1بررسی انواع خشک‌کن‌های خورشیدی 4خشک‌کن‌های خورشیدی 41 خشک‌کن خورشیدی فعال غیرمستقیم با سبدهای چند لایه 62 خشک‌کن‌های فعال مختلط از نوع تونلی 83 خشک‌کن‌های خورشیدی غیرفعال مستقیم از نوع سقف شیشه‌ای 94 خشک کن خورشیدی غیرفعال مختلط 105 خشک‌کن‌های خورشیدی غیرفعال مستقیم از نوع کابینتی 12اجزای خشک کن: 13سیستم کنترل PID: 17سخت‌افزار سیستم کنترل 18نرم‌افزار سیستم کنترل خودکار 19بررسی دقت سیستم کنترل دور فن 23بررسی میزان تغییرات دور فن 24مقایسه بازده‌های فعلی و بهینه خشک کن 27محاسبات خشک‌کن‌ها 29فرآیند خشک کردن پیاز و محاسبات آن: 37نتایج و بحث‌ها 41معرفی دستگاه 51نتیجه‌گیری 68

مقدمهخشک کردن مواد غذایی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های نگهداری آنهاست. با کاهش مقدار رطوبت ماده غذایی، امکان فساد میکروبی آن از بین می‌رود و وزن و حجم آن نیز به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. از طرفی، فرآیند خشک کردن از لحاظ مصرف انرژی یکی از پرهزینه‌ترین عملیات پس از برداشت در کشاورزی است. امروزه منبع اصلی تامین انرژی سوخت‌های فسیلی هستند که در آینده به اتمام خواهند رسید. از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی خورشیدی است که می‌تواند جایگزینی برای انرژی‌های فسیلی باشد.در بسیاری از مناطق روستایی کشورهای در حال توسعه، خرید خشک‌کن‌های صنعتی برای کشاورزان از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و کشاورزان خرده پا به ندرت از این تجهیزات استفاده می‌کنند. روش سنتی خشک کردن محصول زیر تابش مستقیم آفتاب هم معایب و محدودیت‌هایی دارد که از جمله می‌توان به تلفات بالای محصول، خشک شدن ناکافی، آلودگی به گرد و غبار، آلودگی‌های قارچی، حملة حشرات، پرندگان و جوندگان به محصول،‌ و بارندگی غیرمنتظره اشاره کرد.کاربرد خشک‌کن‌های خورشیدی در محل‌های تولید محصولات کشاورزی مانند مزارع و باغ‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های تولید و تبدیل بهینه محصولات کشاورزی می‌شود. کیفیت محصول، به خصوص محصولاتی مانند سبزی‌های برگی (که با داشتن ترکیبات معطر در برابر دمای بالای خشک‌کن‌های صنعتی فوق‌العاده حساس هستند وقتی با خشک‌کن‌های خورشیدی خشک شود به طور قابل توجهی نسبت به روش‌های سنتی (پهن کردن محصول در معرض آفتاب و باد) و روش صنعتی (که پرهزینه است) خواهد بود.بررسی انواع خشک‌کن‌های خورشیدیخشک‌کن‌های خورشیدیبه طور کلی خشک کن‌های خورشیدی به دو گروه عمده خشک‌کن‌های فعال و خشک‌کن‌های غیرفعال تقسیم می‌شوند. خشک‌کن‌های خورشیدی غیرفعال، خشک‌کن‌هایی هستند که در آنها تنها از انرژی خورشید جهت خشک کردن محصول استفاده می‌گردد. در خشک‌کن‌های خورشیدی فعال علاوه بر انرژی خورشید معمولا از یک مکنده یا دمنده برای ایجاد جریان هوا در سرتاسر بستر محصول استفاده می‌شود.خشک‌کن‌های خورشیدی غیرفعال به سه دسته تقسیم می‌شوند:1 خشک‌کن غیرفعال مستقیم، در این خشک‌کن‌ها بستر محصول در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می‌گیرد و جریان هوا به روش جابجایی آزاد برقرار می‌گردد.2 خشک‌کن‌های غیرفعال غیرمستقیم، در این خشک‌کن‌ها هوای گرم از سرتاسر بستر محصول عبور می‌کند و جریان هوا معمولا به روش جابجایی آزاد برقرار می‌گردد. در این روش بستر محصول مستقیما در معرض تابش خورشید قرار ندارد.3 خشک‌کن‌های غیرفعال مختلط، این نوع از خشک‌کن‌ها ترکیبی از دو روش قبلی هستند. در این روش هوای گرم شده توسط انرژی خورشید از سرتاسر بستر محصول عبور می‌کند و در عین حال خود بستر نیز به طور همزمان در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دارد.

شكل كلي از دستگاه خشك كنخشک‌کن‌های خورشیدی فعال نیز در انواع کلی زیر وجود دارند:1 خشک‌کن خورشیدی فعال غیرمستقیم، در این نوع خشک‌کن‌ها علاوه بر انرژی خورشید معمولا از یک مکنده یا دمنده برای ایجاد جریان سریع هوا در سرتاسر بستر محصول استفاده می‌گردد و محصول مستقیما در معرض تابش نور خورشید نمی‌باشد.2 خشک‌کن خورشیدی فعال مختلط، در این نوع علاوه بر جابجایی اجباری هوای گرم شده به وسیله دمنده (یا مکنده) بستر محصول نیز در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می‌گیرد.1 خشک‌کن خورشیدی فعال غیرمستقیم با سبدهای چند لایهاین خشک کن (شکل 4) دارای یک جمع‌کننده انرژی خورشید با صفحه جاذب پلکانی (به منظور افزایش سطح جذب انرژی و سطح تماس با هوای داخل جمع‌کننده) و یک محفظه خشک‌کن می‌باشد. هوا گرم داخل جمع‌کننده از طریق یک مکنده گریز از مرکز به سمت محفظه خشک‌کن حرکت می‌کند. در داخل محفظه خشک‌کن سبدهایی با چند لایه طوری قرار گرفته‌اند و محصول روی این طوری‌ها پهن می‌شود. جریان هوای داخل جمع‌کننده از داخل این سبدها عبور کرده و ضمن گرفتن رطوبت محصول از مجرای خروجی خشک‌کن خارج می‌شود.ظرفیت بارگیری این نوع خشک‌کن 38 کیلوگرم به ازای هر مترمربع سطح جمع‌کننده می‌باشد. دوره خشک شدن در این روش 5 تا 6 روز است و محصول دارای کیفیت بسیار مطلوبی می‌باشد.

تصوير يك خشك كن خورشيدي فعال غير مستقيم با سبدهاي چند لايه2 خشک‌کن‌های فعال مختلط از نوع تونلیدر این نوع از خشک‌کن (شکل 5) محفظه خشک کردن به صورت تونلی می‌باشد که محصول به صورت یک لایه نازک در داخل آن پهن می‌گردد. جذب انرژی خورشید هم در جمع کننده و هم مستقیما توسط محفظه خشک شدن صورت می‌گیرد. برای ظرفیتهای پایین (حدود 50 تا 300 کیلوگرم‌) معمولا محفظه خشک کردن و جمع‌کننده پشت سر هم (به صورت سری قرار می‌گیرند ولی در ظرفیتهای بالا (تا 1000 کیلوگرم) این دو قسمت کنار هم و به صورت موازی قرار می‌گیرند. در خشک کن تونلی با جمع‌کننده خورشیدی، جمع‌کننده و محفظه تونلی خشک شدن هر دو روی زمین بسته می‌شوند و یک پوشش شفاف روی آنها قرار می‌گیرد و دیوارهای اطراف نیز عایق‌بندی می‌گردد. در این نوع خشک‌کن جابجایی هوا به صورت اجباری و توسط یک مکنده گریز از مرکز صورتمطالب دیگر:
نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان آران و بیدگل (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان چادگان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان اردستان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان برخوار و میمه (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان فلاورجان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان اصفهان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان فریدن (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان فریدونشهر (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان گلپایگان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان خوانسار (واقع در استان اصفهان)مقاله در مورد آهن و فولادنقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان کاشان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان خمینی شهر (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان لنجان (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان مبارکه (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان نائین (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان نجف آباد (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان سمیرم (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان نطنز (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان سمیرم سفلی (واقع در استان اصفهان)نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان تیران و کرون (واقع در استان اصفهان)تحقیق اهميت و نقش پارک های ملی و مناطق حفاظت شدهپاورپوینت متالوژی پودری Powder Manufactureمعرفي چند قطب مهم اكوتوريسم + توجيه اقتصادي اكوتوريسمنقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان شهرضا (واقع در استان اصفهان)